Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İş Kurmak İçin Devlet Desteği

girişimci

Kayıtlı Üye
Katılım
31 May 2023
Mesajlar
9

İş Kurmak İçin Devlet Desteği​

Günümüzde iş bulmak giderek zorlaşmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak da insanlar kendi işlerini kurma yolunda ilerlemeye başlamıştır. Özellikle yazılım sektöründe çalışan, danışmanlık hizmeti veren ve benzeri sektörlerde yetkinlikleri olanların kendi işini kurması daha karlı olabilmektedir. Tabii ki bu yola giren ve kendi işini kurmak isteyenlerin araştırdığı farklı konular olmaktadır. Bu noktada araştırılan ilk konulardan birisi de iş kurmak için devlet desteği olmaktadır. İnsanlar bir iş yeri kurmak için bu tür desteklerden faydalanmaktadır. Başlangıç için bu tür destekler şirketin hızlı bir şekilde ilerlemesi için iyi bir etmen olmaktadır.


tesvik-299x175.jpg

Devletin Gençlere Desteği​

İş kurmak için devlet desteğinoktasında en büyük destek tabii ki gençlere verilmektedir. Bu noktada 30 yaşın altında olan ve kendi işini kurmak isteyenlere devlet tarafından genç girişimci desteği veriliyor. Bu destek sayesinde insanların iş kurması kolaylaştırılıyor ve belirli avantajlar sağlıyor. Bu noktada devletin genç girişimcilere sağladıkları destekler arasında;

  • Devlet 3 yıl boyunca sizlere gelir vergisi istisnası sağlamaktadır. Yıllık 75 bin TL’ye kadar olan kazançlarınızdan gelir vergisi almamaktadır.
  • Devlet 1 yıl boyunca Bağkur primlerinizi ödemektedir. 2023 yılı için aylık yaklaşık 3000 TL olan Bağkur primi devlet tarafından karşılanmaktadır.
Tabii ki bunlar başlangıç için büyük bir katkı sağlamaktadır. Özellikle de ilk yıl Bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanması çok ciddi bir maddi destek oluşturmaktadır. Bu destekten faydalanmak için daha önce şirket kurmamış olmanız ve 30 yaşın altında olmanız gerekmektedir. Bunun dışında bir şart aranmamaktadır.


kosgeb-destekleri-sayfasi.png

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı​

İş kurmak için devlet desteğiaraştırması yaptığınızda karşınıza çıkacak olan kurumlardan birisi de hiç kuşkusuz KOSGEB olmaktadır. KOSGEB. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan kuruluşlarımızdan birsidir. Bu noktada kendi işini kurmak isteyenlere veya kurduğu işi büyütmek isteyenlere farklı destekler sunmaktadır. Sunulan bu destek programlarından birisi de KOSGEB girişimcilik destek programı olmaktadır. Bu destek kapsamında 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL geri ödemeli olmak üzere toplam 150 bin TL destek sunmaktadır.

KOSGEB’in belirttiğine göre bu destek programının amacı girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasının sağlanmasıdır. Bu destek programı kapsamında 2000 TL şirket kuruluş desteği, 18 bin TL ilk kurulum teçhizatlarının alınması için destek, ve 2 yılda toplam olarak 30 bin TL’de işletme giderleri desteği verilmektedir. Toplam 50 bin TL olan bu kısım geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. Eğer kadın girişimci, gazi veya şehit yakını iseniz verilen bu miktarlar %20 oranında artırılmaktadır. Bunun yanında yine aynı destek programı kapsamında 100 bin TL’de geri ödemeli olarak sabit yatırım desteği sunulmaktadır.Geleneksel Girişimci Destek Programı​

Devlet iş kurmak isteyenlere sunduğu desteklerin çoğunu KOSGEB üzerinden sunmaktadır. Bu noktada iş kurmak için devlet desteğiisteyenlere sunulan programlardan birisi de geleneksel girişimci destek programı olmaktadır. Devlet bu program kapsamında 65 bin TL vermektedir. Bu programın amacı da yeni kurulan şirketlerin hayatta kalma oranının artırılmasıdır. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin geleneksel girişimci eğitimini tamamlamış olması da aranan şartlar arasındadır. Bu eğitimi tamamlamış olanlara eğer gerçek kişi işletmesi açarsa 5 bin, sermaye şirketi açarsa 10 bin TL kuruluş yardımı, en fazla 20 bin TL performans desteği ve 5 bin TL’de sertifika desteği sunulmaktadır. Devlet tarafından bu program kapsamında en fazla 65 bin TL verilmektedir. Özellikle şirketini yeni kuranlar için iyi bir destek olmaktadır.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap