Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Birikimli Hayat Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

girişimci

Kayıtlı Üye
Katılım
31 May 2023
Mesajlar
9
Birikimli Hayat Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Birikimli hayat sigortası, sigorta sürelerinin en az 10 sene olan uzun dönemli sigortalar olarak tanımlanabilmektedir. Ferdi kazalar, yaşam kaybı ya da maluliyet teminatları dışında toplanmış olan primler arasından risk primi, komisyon kesintileri ve genel gider yapılmasından sonrasında kalan tutarlar yatırıma yönlendirilir. Birikimli hayat sigortası ili temel güvence sağlar. Bunlar;

Sigorta süresi içerisinde prim ödemekte olan bireyin, sigorta süresi dolmadan ölmesi durumunda, poliçe içerisinde belirlenmekte olan tazminat tutarı içerisine, kar paylı birikim tutarları da dahil ederek, varislerine ya da poliçe içerisinde lehdar olan kişilere toplu olarak para ödenebilmektedir.

Ölüm haricinde teminat altına alınma durumunda poliçe süresinde hastalık ya da kaza durumunda oluşmakta olan maluliyetlerden ötürü uğranmakta olan kayıplar, poliçede belirlenen limit içerisinde sigortalı olan kişiye ödeme yapılabilmektedir.

Poliçe süreleri içinde teminat altında bir risk gerçekleşmeme durumunda ya da en az 10 sene boyunca prim ödeme şartı ile vade sonunda toplu olarak para ya da gelir ödeme durumları ile poliçelerden yararlanma imkanları yer almaktadır.

hayat-sigortasii.jpg


Birikimli Hayat Sigortası Nasıl Çalışır?

Birikimli hayat sigortası, poliçe sahibinin aylık bir şekilde primler ödemesi ve birikmiş değerlerin artış göstermesi ile başlayabilmektedir. Sigorta şirketleri, prim ödemelerini alarak iki bölüme ayırmaktadır. İlk bölüm içerisinde sigorta poliçe maliyetlerini doğru bir şekilde karşılamaktadır. İkinci kısım içerisinde ise sigorta şirketleri tarafından dahili bir hesaba yatırılmakta olan nakit değer birikmekte olan yatırım türleri olarak işlevler görebilmektedir.

Sigortalı olan kişiler, hayat sigortası poliçelerini de şirketlere teslim etme olanakları bulunmaktadır. Bunun karşılığında ise poliçelerin nakit teslim değerlerini de elde edebilirler. Politikalarda eğer bir teslim masrafı bulunuyor ise, nakit değeri, biriken değerlerden daha düşük olabilmektedir.

hayatsigortasi.jpg


Birikimli Hayat Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Hayat sigortası içerisinde olduğu gibi, poliçe yapılırken belirlenmekte olan bir vefat ödeneği miktarlarının kullanımları yer almamaktadır. Yaşam içerisinde yapılmakta olan bu fonlar, cenaze masrafları, küçük bir miras ve de kalan borçları karşılayacak nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde fonlar, kalan ipotek kredilerini ödemek ve de sigortalı olan taraflarda kaybedilmekte olan gelirlerin değiştirilmesi amaçları ile de kullanım sağlanabilmektedir.

Ölüm yardımları, yararlanıcı kişiler tarafından dilediği gibi kullanılabilmekte olduğunun da altını çizebiliriz. Planlanmakta olan ürünler ile alakalı olan harcamalar için yasal bir durum olmamasından ötürü, yararlanacak kişileri bunları göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz.

Bunun haricinde paraların aile üyeleri tarafından dilediğini bir şekilde bölünmesini sağlayacak olan birden daha fazla hak sahibi seçimi de gerçekleştirebilirsiniz. Paraların ne şekilde harcanacak olduğuna dair bir gereklilik, yani örnek olarak torunların üniversite harçlarının ödenmesi gibi bir amaç ile belirtilmesi gerekmektedir.

Birikimli Hayat Sigortası Teminatları Nasıl Hesaplanır?

Birikimli hayat sigortasına ne kadar ihtiyacınız olduğunuzun hesaplanması, poliçe satın alımlarında oldukça önemli unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında birçok insan ihtiyacı olan hayat sigortası hesaplamalarında da oldukça zorluk çekebilmektedir. Bu hesaplamaların birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlar;

Yöntem 1: İnsan Yaşam Değeri

Bu yöntem ile satın alınması gereken hayat sigortası kapsamlarında, ekonomik değerler ile de doğru orantılı olacaktır. Aksi durumlarda insan yaşam değerli olarak adlandırılmaktadır. Bir birey hayatında enflasyon temelinde hesaplama gerçekleştirilir.

Yöntem 2: Gelir Karşılık Değeri

Yıllık gelire bağlı olarak hesaplanmakta olan bu yöntemde, gerekli sigorta kapsamı: yıllık gelir* emekliliğe kalan yıl sayısı şeklindedir.

Yöntem 3: İhtiyaç Analizi

Bu yöntem içerisinde, ailede yer alan en genç üyenin yaşam beklentisine kadar günlük ail giderleri göz önüne alınarak yapılabilmektedir.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap