Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Berber Dükkanı Nasıl Açılır?

girişimci

Kayıtlı Üye
Katılım
31 May 2023
Mesajlar
9

Berber Dükkanı Nasıl Açılır?​

Berber dükkanı nasıl açılır sorusu son zamanlarda sıkça sorulmaktadır. Elinde yapabileceği bir iş olan insanlar artık kendi işlerini yapmaya yönelmeye başlamıştır. Siz de bir esnaf olmaya karar verdiyseniz ve kendi dükkanınızı açacaksanız bu noktada mutlaka belirli yasal süreçlerden geçmeniz gerekmektedir. Bu yasal süreçlerin başında da esnaf odası kaydı gelmektedir. Esnaf odasına kayıt için gereken belgeleri toplamanız zaten dükkan açmanız için gereken belgeleri de toplamanız anlamına gelmektedir.

Berber dükkanı nasıl açılırsorusunun ilk aşaması dükkan açmadan önceyi kapsamaktadır. Bu noktada dükkanınızı açmadan önce mutlaka ustalık belgesi almanız gerekmektedir. Bunun için MEB’in açtığı sertifika programlarını kullanabilirsiniz. Belgenizi aldıktan sonra dükkanı açmak istediğinizde ilk yapmanız gereken dükkanı açacağınız yeri belirlemek ve şirket kurmak olmaktadır. Sonrasında işlemler daha çok evrak süreçleri ve yasal süreçlerdir. Bu aşamada dükkanın yerini iyi seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

8b8b9f3a4251f4e6b5071bc4b0e19712.jpg


Şirket İşlemleri​

Bir dükkan açmak istediğinizde ilk yapmanız gereken nokta şirket kurmak ve vergi levhası almak olacaktır. Vergi levhası bundan sonraki tüm aşamalarda gereklidir. Bu noktada ilk olarak vergi dairesine gitmeniz (e-devlet üzerinden yapmanız da mümkündür) ve işe başlama bildiriminizi vermeniz gerekmektedir. Bu noktada gerekli süreç başlayacak ve şirket kurulumunuza başlanacaktır. Bu sırada sizin SGK’ya da giderek BAĞKUR işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu süreçler dükkan açmanın en kolay aşamaları olmaktadır. Çoğu dilekçeyi ve belgeyi zaten muhasebeciniz sizin yerinize doldurmakta ve vermektedir. Bu aşama berber dükkanı açmanın en kolay ve ilk aşamasıdır. Bu aşamadan sonra esnaf ve sanatkarlar odasına gitmeniz gerekmektedir.Esnaf ve Sanatkarlar Odasındaki Süreçler​

Bu tür bir dükkan açmak istediğinizde mutlaka meslek odanıza başvurmanız gerekmektedir. Meslek odasına başvuru yapmadan önce ise mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar odasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarlar odası sizlere gerekli olan belgeleri vermek için iş yeri ikamet belgelerinizi, kurduğunuz şirketin vergi levhasını, 2 adet vesikalık fotoğrafınızı, sicil harcının yatırıldığına dair bir belgeyi ve sicil ilan bedelinin yatırıldığına dair bir belgeyi istemektedir. Bunları götürerek başvuru yapmanız ve kısa bir sürede gerekli belgenizi almanız mümkündür. Bu aşamada gerekli olan belgeleri doğru olarak toplayıp gerekli olan paraları da yatırırsanız hızlı bir süreç geçmektedir. Bu aşamada sorun yaşayan kişi bulunmamaktadır.Meslek Odası Kaydı Süreci​

Berber dükkanı nasıl açılırsorusunun bir sonraki aşaması meslek odası kaydı olmaktadır. Bu noktada yine belirli belgeleri toplayarak meslek odasına gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında meslek odası kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Bu noktada meslek odası kaydınızı yapmak için vergi dairesine kayıt belgesi, ikametgah ilmühaberi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sicile kayıt belgesi, alanında ustalık belgesi ve 3 adet fotoğraf götürmeniz gerekmektedir. Bu belgeler ile giderek ilgili meslek odasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu belgeler ile gittiğinizde meslek odası kaydınızı yapacak ve meslek odası kaydı belgenizi sizlere verecektir.Belediye Süreçleri​

Berber dükkanı nasıl açılırdiye baktığımızda ilk olarak tabii ki belediyeden izin almanız gerekmektedir. Bunun için belirli belgeleri toplamanız ve bu belgeler ile belediyeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Belediye sizlerden Nüfus cüzdanı örneği, kurduğunuz şirkete ait vergi levhası, ustalık belgesi, esnaf sicil kaydı, oda faaliyet belgesi, kiraladığınız veya satın aldığınız dükkanın tapusu (kiraladıysanız kira kontratının fotokopisi), iki adet resim ve pul olmaktadır.

Bu belgeler ile gidip belediyeye başvuru yaptıktan sonra belediye gerekli ruhsatı sizlere verecektir. Bu aşamadan sonra yasal olarak faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap